6 november 2025
Crypto voor beginnersIntroductie en woordenlijst met uitleg van alle termen binnen crypto

In 2020, nog voor ons vertrek, ging ik deel uitmaken van een klein groepje Engelsen die naar Portugal wilden en hun geld met crypto verdienden. Ik wist NIETS van crypto. En toen ik eens iets vroeg, begreep ik NIETS van wat ze zeiden. Ik zei: ‘Ik hoor Engelse woorden, maar voor mij klinkt het als Chinees’.
Ik houd van simpel. Dingen zo zeggen, zodat iedereen het begrijpt. Niet met jargon (vaktaal) gooien, maar het zo zeggen zodat niemand zich ‘dom’ hoeft te voelen. Iedereen kan het begrijpen. Dit betekent overigens dat veel mensen in het bedrijfsleven niet serieus namen. Die liepen vol achter een broekie aan die alles precies in jargon wist te verwoorden, waardoor het leek alsof hij er alle verstand van had, maar in de praktijk niet wist hoe hij het moest doen. En ik wist precies wat hij bedoelde EN kon het uitvoeren. Ik zei het alleen met andere woorden.
Met crypto ontkom je echter niet aan al die termen. Dat is nu eenmaal de ‘taal’ die wordt gesproken. Wil jij ook graag meer thuisworden in crypto en de cryptotaal begrijpen wat woorden betekenen, dan is deze blog voor jou. Ik hoop dat ik een en ander echt begrijpelijk heb gezegd. Want hoewel ik dit artikel op 22 november 2022 al ben begonnen, ik maak ‘m 3 jaar later pas af. En in die tijd zijn alle termen eigenlijk wel vertrouwd geworden. Dus, begrijp je iets niet? Neem gerust contact op en zonodig maak ik aanvullingen en aanpassingen.
WELKOM IN DE WERELD VAN CRYPTO
Op mijn werk was er een tijdelijke collega die Bitcoin had. En eigenlijk vond ik ‘m wel sneu. Geloofde hij nu echt in digitaal geld? Waarbij alle transacties traceerbaar zijn? Hoe zou je daar nu mee kunnen betalen?
Aangezien ik lange tijd enige kostwinner was geweest, vond ik dat Leo zich erin moest verdiepen. Dat heeft hij gedaan! De grootste exchange (aan- en verkoopplatform voor crypto) Binance bied een academy aan, en hij volgde deze én die van Coinbase, een andere exchange. Zij hebben hun academie niet meer online staan. Hij deed dit terwijl we off grid stonden in de Zuid-Westhoek van Portugal. Een bijzondere combi vind ik dat nu achteraf 😉 . Hierdoor leerde hij in korte tijd heel veel. EN ik leerde weer van hem. We zijn inmiddels 3 jaar verder. Steeds meer mensen zijn bekend geworden met crypto. En voor mij is het inmiddels ook bijna logisch geworden, haha. Maar ben je er nog niet in thuis en interesseert het je wel? Dan hoop ik dat je na het lezen (of luisteren) van dit artikel wijzer bent geworden 🙂 .
Waarom kiezen wij inmiddels voor crypto?
1. Crypto is GeDEcentraliseerd
Dat wil zeggen buiten het zicht van zogenaamde autoriteiten en zonder eigenaar. PS kies je een exchange (aan- en verkoopplatform) dat gevestigd is in het land waar je woont, dan geeft het de data wel door. Kies in Nedeland dus NOOIT voor Bitvavo, tenzij je graag zichtbaar bent 😉
2. Bijdrukken van Crypto is niet mogelijk
Geld kan, sinds het los is gekoppeld van de goudstandaard in 1971 door de toenmalige president van de Verenigde Staten Richard Nixon, eenvoudig worden bijgedrukt. Iets wat inflatie enorm in de hand werkt en zorgt voor een herverdeling van geld, iets waar bankiers als eerste van profiteren en vervolgens overheden. De ‘gewone man’ wordt telkens armer gemaakt. En sinds geld vooral digitaal is, is het een kwestie van 0-letjes toevoegen in een computer, iets wat ook daadwerkelijk wordt gedaan, Lees hier een interessant artikel over het effect hiervan: .
Bij Crypto staat VOORAF vast wat er maximaal in omloop kan zijn (geweest). Dit wordt vastgelegd in smart contracts die NIET achteraf te wijzigen zijn (iets wat de CBDC straks wel wil. Dat is een programmeerbare coin, die ze op hun eigen blockchain gaan zetten (dus banken zijn wederom eigenaar) en de voorwaarden kunnen constant gewijzigd worden. Net als de waarde!
3. Crypto past hetzelfde trucje als geld toe
En dit is hoe de uitleg eruit zou komen te zien. Weet niet of dit wat is zo.
4. Crypto kent geen eigenaren
Crypto is van iedereen die dat heeft. Wel is het zo dat iemand een coin is begonnen en heeft de bijbehorende (smart) contracten geschreven, maar de crypto is niet van de bedenker.
5. Veel minder fraudegevoelig
Crypto is van iedereen die dat heeft. Wel is het zo dat iemand een coin is begonnen en heeft de bijbehorende (smart) contracten geschreven, maar de crypto is niet van de bedenker.
6. Eigen economie mogelijk
Crypto is van iedereen die dat heeft. Wel is het zo dat iemand een coin is begonnen en heeft de bijbehorende (smart) contracten geschreven, maar de crypto is niet van de bedenker.
Word je rijk met crypto?
Iedereen kent natuurlijk wel de Bitcoin milionairs. Mensen die in de begintijd, toen Bitcoin nog centenwerk was, Bitcoin kochten en zo multimiljonairs werden. Dat klinkt allemaal heel mooi, maar er zijn drie dingen waar je echt rekening mee moet houden:
1. Dit lukt alleen op de hele LANGE TERMIJN
2. Dit kan alleen met geld dat je echt kunt missen
3. Het punt van verkopen is altijd cruciaal. Want hadden deze mensen het nog langer vastgehouden, waren ze nu vast multimiljardairs. MAAR… er is ook altijd het risico dat een coin weer in waarde daalt.
Bitcoin is daarom NU een uitzondering. Deze coin heeft inmiddels een enorme reputatie en dat was in de beginjaren natuurlijk totaal niet zo. In tegenstelling tot geld, is er bij Crypto altijd een maximum bepaald. Het totale aantal Bitcoins dat in omloop kan zijn, zal nooit meer dan 21 miljoen bedragen; om precies te zijn 20.999.999,9769 BTC.
Je kunt je dus voorstellen dat als alle Bitcoin ‘uit de handel’ is en er alleen nog maar Bitcoin gekocht kan worden, als iemand anders verkoopt, dat de waarde hier ook naar zal zijn. Doordat de waarde van Bitcoin op dit moment al bijna 89.000 dollar is (maar een maand geleden zelfs nog boven de 105.000 was), koop je meestal een heel klein deeltje Bitcoin.
De verwachting is daarom ook dat het nog tot ca. 2140 duurt voordat alle Bitcoin is verkocht! Maar dan zullen niet veel mensen die nu Bitcoin hebben leven. En hebben we tegen die tijd überhaupt nog een cryptomunt? Ook dat is maar de vraag.
Feit is wel, dat als je in 2015 voor 1000 euro aan Bitcoin had gekocht en 10 jaar later (dus nu) ca. een half miljoen waard was geweest!! Ik zou het daarom ook zien als een extreem goede investering met een hoog rendement, wat een prachtig pensioenpotje kan zijn, maar wat je alleen met geld kunt doen dat je echt kunt missen. Eigenlijk koop je je spaarpot daarmee. En je investering is weg. Tot je het weer verkoopt.
Ook overheden en banken kopen massaal crypto. Maar, ik heb ook de indruk dat ze met regelmaat massaal verkopen. Om zo de waarde ook weer tijdelijk te laten dalen (en dan waarschijnlijk weer flink inkopen). Ik heb hier geen bewijs voor, het is een ‘weten’ wat ik niet met feiten kan onderbouwen.
Dan heb je nog al die andere coins, zogenaamde Alt Coins. Er komen nog steeds coins bij. Soms gelieerd aan projecten, die al dan niet een nobel streven hebben. Vaak zijn dit de coins waarbij je op kortere termijn winsten kunt behalen. Bijvoorbeeld omdat het bedrijf of project wat erachter zit, opeens in het nieuws komt. Of omdat er standaard coins worden gekocht door klanten (dit zagen we van 2021-2023 bijvoorbeeld bij de <a href=”../nexo-als-alternatieve-bank/”>NEXO bank</a> – als klant kon je een % van je account saldo omzetten in NEXO coins – waarmee je de bank dus steunt en in ruil kreeg jij dan een lagere of geen transactiefee, hogere pinbedragen oid). Dan mag je een groei gaan verwachten in prijs. Maar, een bedrijf kan ook weer koers wijzigen en dan worden de coins weer minder waard (ook dat zagen we bij Nexo).
Met Alt coins kun je wel snel handelen en dagelijks wat percentages winst pakken. En zo sneller in vermogen groeien. Dit vergt zeker uitzoekwerk en tenzij je intuïtie goed verbonden is met crypto, zou ik dit niet zomaar doen. Leo is bijvoorbeeld begonnen met 10 euro. En gewoon kijken wat er gebeurt. Al doende leren. Welke coin zou je op intuïtie hebben gekozen en wat doet die de volgende dag of de komende week. Dat soort dingen.
5 Gouden Regels om verlies te minimaliseren
In elk geval ontdekten we 5 Gouden Regels, waarbij je eigenlijk nooit verlies hebt, maar waarbij het ook duidelijk mag zijn, dat je dan niet altijd over het geld beschikt!!
1. Koop als de koers laag is en verkoop als deze hoog is
2. Koop en houd de munt/coin vast tot het 3-10x meer waard is
3. Investeer elke maand iets in diverse coins/tokens voor risicospreiding
4. Verkoop nooit met verlies, wacht tot de koers weer stijgt
5. Blijf deze regels volgen en ga niet uit angst of emotie een andere keuze maken
Zoals ik al in het begin zei, eigenlijk verschilt het niet zoveel met een online bankrekening met diverse soorten valuta. De terminologie is alleen totaal anders dan in de bancaire wereld, maar natuurlijk zijn er heel veel overeenkomsten. In crypto kun je ZELF onderdeel van de bank zijn en profiteren, iets wat je in de bancaire wereld niet voor elkaar krijgt.
LET OP: De uitleggen die we hier beschrijven is, zoals wij het naar aanleiding van de vele informatiestromen hebben geleerd. Ik houd van dingen in begrijpelijke taal uitleggen. Dus een officiële woordenlijst is dit niet, maar een eigen interpretatie hierop. Ik hoop dat dit ook voor jou begrijpelijk is, zo niet, dan trek je maar aan de bel via Telegram of Facebook 😊.
Woordenlijst van Cryptotaal met terminologie eenvoudig uitgelegd
Kansen met NFT’s
Misschien duizelt het je inmiddels. De echte leerschool zit ‘m ook in crypto kopen en hebben. En dan zie je dat het opeens niet zo spannend is als het lijkt. We hebben de afgelopen jaren heel wat mensen begeleid bij de aankoop van hun eerste (en soms ook tweede en derde) crypto!!
Dankzij het project StarStake, wat eerder dit jaar vlak voor de finishlijn alsnog werd gestopt en waar we heel hoge verwachtingen van hadden, zijn we ook veel wijzer geworden. Zo ontdekten we het bestaan van NFT’s. Non Fungible Tokens. Een token staat voor een iets. Een product of dienst. Denk bijvoorbeeld aan een toegangskaartje naar een optreden van je favoriete band, of een healing, of het geeft je recht op een kilo kaas. Het bezitten van de NFT geeft je recht op iets.
Zo hebben wij al zitten denken, wat als we op die manier een eco-village starten? Waarbij de woonplekken via een NFT verkrijgbaar zijn? Afijn, zo zijn er waarschijnlijk nog veel meer dingen mogelijk, die we nu niet eens kunnen bedenken. Dat komt tzt wel. Maar het is wel leuk als je dankzij meer kennis, ook aan hele andere vormen van bezit en verkoop kunt denken 🙂 .




